Suplementy na wzrok – 7 najważniejszych
3 lutego 2017

Tablica Snellena to tablica do badania wzroku używana przez okulistów do pomiaru ostrości wzroku lub tego, jak dobrze pacjent widzi bez okularów lub soczewek kontaktowych. Dr Hermann Snellen opracował kartę oka w 1862 roku.

Wykres oka Snellena to znany, klasyczny wykres dużych i małych liter, które w tym przypadku nazywany „optotypami”. Wykres składa się z 11 wierszy drukowanych liter, zaczynając od dużej pojedynczej litery w górnym rzędzie. Liczba liter w każdym rzędzie wzrasta, przechodząc od góry do dołu. Rozmiar liter stopniowo się zmniejsza, pozwalając na umieszczenie większej liczby liter w każdym kolejnym wierszu.
Tradycyjny wykres oka Snellena wykorzystuje tylko następujące litery: C, D, E, F, L, O, P, T i Z.

Tablica Snellena do badania ostrości wzroku.

Podczas badania ostrości wzroku pacjent zakrywa jedno oko i czyta na głos litery na karcie, zaczynając od góry i przesuwając się w dół. Najmniejszy rząd liter, który dokładnie czyta pacjent, określa ostrość widzenia w oku odkrytym. Badanie powtarza się drugim okiem, a następnie obojgiem oczu razem 1 Ostrość wzroku jest czasami wyrażana jako 20/20 lub podobna liczba, co oznacza najmniejsze litery dokładnie odczytane na wykresie.

Tablica Snellena - różne wersje.

Istnieje kilka wersji wykresu oka Snellena dla ludzi, na przykład małych dzieci, które nie potrafią odczytać liter alfabetu. Niektóre z tych specjalnych wykresów zawierają obrazy zamiast liter alfabetu lub cyfr.
Wykres oka Snellena można znaleźć i wykorzystać online do określenia jakości widzenia. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ uzyskanie dokładnych wyników przy wielu różnych rozmiarach i dostępnych rozdzielczościach ekranu może być trudne. Najlepszym sposobem określenia prawdziwej ostrości wzroku jest wykonanie badania wzroku przez profesjonalistę.

Cyfry i ułamki na tablicy Snellena - co oznaczają?

Cyfry 6/60 lub 3/60 przedstawiają sposób zapisu wyników testu Snellena. Pierwsza podana liczba to odległość w metrach od wykresu, który ktoś siedzi podczas czytania. Zwykle jest to 6 (dla 6 metrów), ale byłoby to 3, jeśli miałby usiąść bliżej mapy, tj. 3 metry dalej. Druga liczba odpowiada liczbie wierszy, które on / ona jest w stanie odczytać na wykresie. Największe litery w górnym wierszu odpowiadają 60. W miarę odczytywania wykresu przez osobę, liczby odpowiadające wierszom zmniejszają się, tj. 36, 18, 12, 9 i 6. Dolna linia wykresu odpowiada numer 6. Ktoś ze standardowym wzrokiem, który potrafi czytać do końca wykresu, miałby wizję 6/6.
Na przykład osoba ze standardowym wzrokiem byłaby w stanie odczytać drugą linię na mapie z odległości 36 metrów. Gdyby jednak miał wynik Snellena 6/36, byłby w stanie odczytać tę samą linię tylko z odległości 6 metrów. Innymi słowy, musi znajdować się znacznie bliżej wykresu, aby móc go przeczytać. Generalnie im większa jest druga liczba, tym gorszy jest jego wzrok. Okulista stosuje kombinację ostrości wzroku i pola widzenia, aby ocenić, czy dana osoba kwalifikuje się do rejestracji i na jakim poziomie. Jeśli dana osoba ma dobrą ostrość wzroku, zazwyczaj musiałaby stracić dużą część swojego pola widzenia, aby zostać zarejestrowana jako poważnie upośledzona (niewidoma) lub niedowidząca (niedowidząca).
Alternatywnie, jeśli ma całe swoje pole widzenia, zwykle będzie musiał mieć bardzo słabą ostrość wzroku, aby zostać zarejestrowanym jako poważnie upośledzony (niewidomy) lub niedowidzący (niedowidzący).

Tele porady lekarskie - masz pytanie, wątpliwość - zapytaj:

OKULISTA

Tele porady lekarza okulisty

Okulista Online

+48 230 24 05


Kompleksowa telekonsultacja specjalisty chorób oczu, wskazania, leczenie, e-recepta, e-zwolnienie.

Polecam. Choruję na jaskrę i taki stały kontakt z okulistą jest wspaniałym rozwiązaniem. Dziękuję za pomoc.

ENDOKRYNOLOG

Tele porady lekarza endokrynologa

Endokrynolog Online

+48 230 24 05


Kompleksowa telekonsultacja specjalisty endokrynologa, wskazania, ocena wyników badań, leczenie, e-recepta, e-zwolnienie.

Mało kto wie, że przy problemach z hormonami należy szczególnie dbać także o swoje oczy.

INTERNISTA, LEKARZ RODZINNY

Tele porada lekarza rodzinnego

Lekarz Online

+48 230 24 05


Kompleksowa telekonsultacja lekarza internisty lub lekarza rodzinnego, wskazania, leczenie, e-recepta, e-zwolnienie.

Bardzo mili i zaangażowani lekarze. Wszystko sprawnie. Polecam.
Lekarze online