Suplementy na wzrok – 7 najważniejszych
3 lutego 2017
test Amslera, siatka Amslera

Test Amslera - szybki, skuteczny sposób na samomonitoring oczu.

Test Amslera to prosty, bezbolesny i darmowy sposób wykrywania wczesnych objawów AMD – zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Test Amslera składa się z siatki równo rozmieszczonych poziomych i pionowych linii. Na środku siatki znajduje się mała kropka, na której osoba przystępująca do testu może się skupić. Patrząc na kropkę, osoba będzie szukać falistych linii i brakujących obszarów siatki. Ten test jest szczególnie pomocny w monitorowaniu wzroku w domu.

Test Amslera jest narzędziem używanym przez okulistów do wykrywania problemów ze wzrokiem wynikających z uszkodzenia plamki żółtej (centralnej części siatkówki lub nerwu wzrokowego). Wczesna diagnoza oznacza wczesne leczenie, więc może pomóc ograniczyć lub przynajmniej spowolnić utratę wzroku, której możesz doświadczyć.

Jednym z pierwszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej mogą być faliste, złamane lub zniekształcone linie, a także niewyraźne lub brakujące pole widzenia. Test Amslera może pomóc we wczesnym wykryciu tych problemów. Wczesne wykrycie mokrego AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem) ma kluczowe znaczenie, ponieważ leczenie laserowe, jeśli jest wskazane, jest najbardziej skuteczne, gdy jest wykonywane przed wystąpieniem uszkodzenia. Ponieważ suche AMD może prowadzić do rozwoju mokrego AMD, większość pacjentów powinna używać testu Amslera. Skontaktuj się z okulistą, aby dowiedzieć się, jak często należy używać tego testu.

Nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty.

Jeśli jesteś zagrożony zwyrodnieniem plamki żółtej lub innymi chorobami oczu, możesz wydrukować tę tabelę i używać jej w domu, aby monitorować swój wzrok. Ale korzystanie z wykresu nie oznacza, że powinieneś pomijać regularne wizyty u okulisty, ponieważ łatwo możesz przeoczyć oznaki, które może znaleźć tylko wyszkolony okulista.

Do czego służy test Amslera?

Podobnie jak w przypadku wielu chorób, leczenie zwyrodnienia plamki żółtej jest skuteczniejsze, gdy rozpoczyna się wkrótce po wystąpieniu progresji choroby. Bez wczesnego wykrycia i leczenia mokre ARMD może prowadzić do powstania blizn siatkówkowych i ostatecznie nieodwracalnej utraty wzroku. Test Amslera jest fantastycznym narzędziem do wykrywania progresji suchego ARMD do mokrej postaci choroby na wczesnym, możliwym do wyleczenia etapie.

Ale to nie wszystko, co może zrobić. Oprócz ARMD lista innych chorób, które można monitorować za pomocą testu Amslera, obejmuje błonę epiretinal, makulopatię cukrzycową i inne. Nie bez ograniczeń, test Amslera jest cennym i skutecznym narzędziem, z którego może korzystać każdy – oferującym środki do wczesnego wykrywania, szczególnie dla osób zagrożonych rozwojem ARMD. 

Test Amslera - jak go stosować?

w rzeczywistości jest to niesamowicie szybki i łatwy sposób na śledzenie swojej wizji i identyfikowanie wszelkich potencjalnych zmian. Aby wykonać test, spójrz każdym okiem z osobna na małą kropkę na środku siatki. Krótko mówiąc – ci, którzy mają chorobę plamki, prawdopodobnie zobaczą faliste lub brakujące linie. Jeśli używasz jednego z nich po raz pierwszy, oto przewodnik krok po kroku, jak uzyskać najlepsze wyniki: Jeśli zwykle nosisz okulary do czytania, zachowaj je do testu Stań około 35-40 cm od siatki Zasłaniaj jedno oko na raz i badaj każde oko osobno Wpatruj się w kropkę pośrodku, nie pozwalając swoim oczom dryfować na inną część siatki. Zwróć uwagę na następujące kwestie: Czy widzisz całą siatkę (np. Wszystkie rogi i boki)? Czy któreś z linii są zamazane lub znikają? Czy widzisz jakieś dziury lub ciemne plamy na siatce? Czy wszystkie pudełka mają ten sam rozmiar?

Na co zwrócić uwagę robiąc test Amslera?

Czy biała kropka pośrodku jest widoczna?
Czy widzisz cztery rogi i cztery boki siatki, skupiając się na kropce w środku?
Czy są jakieś puste lub rozmyte fragmenty siatki, gdy koncentruje się na środku?
Czy są jakieś faliste linie (poziome lub pionowe) siatki podczas ogniskowania na środku?
Czy widoczne są jakieś ruchome linie, błyszczące fragmenty lub wibracje na siatce podczas ogniskowania na środku?
W idealnym przypadku wszystkie linie będą wyglądać na równoległe. Jeśli linie wydają się zniekształcone lub znikają, należy zaznaczyć obszary, w których zostały one odnotowane. Możesz to zrobić, odnotowując liczbę kwadratów między kropką a nieprawidłowością podczas wykonywania testu.

 

O czym mogą świadczyć zniekształcenia, które widzisz?

Zniekształcone lub wypaczone linie reprezentują metamorfopsję, podczas gdy linie, które znikają, reprezentują martwe punkty (mroczki). Zachowaj zaznaczoną siatkę Amslera do późniejszego wykorzystania, ponieważ zmiany w obszarze zniekształcenia mogą oznaczać postępujący stan, ustabilizowany stan lub poprawę stanu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaburzenia widzenia podczas wykonywania testu Amslera – skontaktuj się z okulistą, specjalistą od diagnostyki i leczenia chorób siatkówki i plamki żółtej.

test Amslera
test Amslera plamka AMD

O czym trzeba pamiętać, wykonując test Amslera?

Jeśli masz ponad 50 lat, testuj zwyrodnienie plamki żółtej, używając testu Amslera co najmniej raz w tygodniu. Jeśli już zdiagnozowałeś ARMD, powinieneś codziennie testować siebie
Umieść swoją siatkę Amslera w widocznym miejscu w domu, aby pamiętać o jej używaniu
Natychmiast skontaktuj się z okulistą, jeśli linie proste są faliste lub zagięte, pudełka różnią się rozmiarem lub kształtem od innych lub jeśli jakiekolwiek linie są zniekształcone, brakujące lub odbarwione
Korzystanie z tej tabeli nigdy nie powinno zastępować regularnych wizyt u okulisty, ale raczej jako uzupełnienie rutynowej opieki medycznej
Aby pomóc w przekazaniu raportu swojemu lekarzowi zajmującemu się zdrowiem oczu, zaznacz na siatce, których części nie widzisz prawidłowo (i dla których oczu) i zabierz to ze sobą na następną wizytę
Jeśli kiedykolwiek zauważysz zmiany w swoim wzroku, sprawdź swoje oczy testem Amslera; jednak nie należy polegać na diagnozie lekarskiej – zostaw to swojemu okuliście!

Jeśli masz mokre AMD - stosuj test Amslera codziennie.

Jeśli masz już mokre AMD Osoby, u których zdiagnozowano już mokre AMD, powinny codziennie korzystać z siatki, aby sprawdzać zmiany widzenia. Pierwszego dnia zaznacz ołówkiem bezpośrednio na siatce wszelkie obszary zniekształcenia, szare lub rozmyte obszary lub puste miejsca. To będzie twój podstawowy wzór dla tego oka. (Powinieneś zachować oddzielną kratkę dla każdego oka.) Następnie powtarzaj test każdego dnia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe obszary zniekształcenia, nowe faliste linie lub powiększenie jakichkolwiek pustych plam (szczególnie w kierunku środka siatki), jak najszybciej skontaktuj się z okulistą.

Test Amslera a jaskra.

Nie ma żadnego znanego powodu, który powstrzymywałby cię od używania testu Amslera do testowania wzroku. Chociaż nie ma powodu, który ograniczałby użycie tego testu do sprawdzania martwych punktów, test Amslera nie jest używany do określania fizjologicznego martwego punktu i nie jest przydatny w wykrywaniu wczesnych zaburzeń pola widzenia związanych z jaskrą.

Lekarze online